3 Haziran 2018 Pazar

Kinoalı Mercimek Köftesi

          Uzunca bir süredir, yaklaşık 5 aydır sağlıklı bir yaşamda olması gereken ne varsa uyguluyorum. Tabii ki sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz başlıca koşulu sağlıklı beslenme bu tercihimin ciddi bir bölümünü kapsıyor. 

Bu kadar yazılıp çiziliyor, uzmanlar bas bas bağrıyor, sağlıklı yaşam sağlıklı beslenmeden geçer vs diye... Neden mi 5 ay önce başladım? Neden mi daha önce bu seçimi yapmadım? Çünkü 5 ay önce, her ne kadar kendimi sağlıklı besleniyorum diye addetsem de aslında beslenmiyormuşum. Beslenmiyormuşum ki midemde ciddi bir huzursuzluk, geceleri göğsümde yanma ve yediklerimi hazmedememe duygusu vs ne ararsan var. Okuduğum bir çok yazıdan ben kendime teşhisi koymuştum ama yine de tabii ki bu işin uzmanına başvurmam gerektiğini düşünüp mide endoskopisi çektirdim. Sonuç tabii beklendildiği üzere gastrit ve reflü!
Demek ki birşeyleri yanlış yapmışım. Anladım ki hayatımda ciddi bir değişiklik yapmam lazım. Vücudun doğal bir makine olduğunu yıllar önce geçirdiğim bir ameliyatla anlamıştım. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Vücudun doğru bir şekilde çalışması için doğru gıdaları vermen lazım, ancak o takdirde doğru ve kesintisiz bir şekilde çalışır, yanlış besinler ile doğru çalışmasını bekleyemezsin. Tüm bunlar tabii iyi hoş da nereden başlıyacağım ve tam olarak doğru gıdalar nedir? 
Doğru bir yolda yürümeye ihtiyacım vardı ve de bir an önce başlamaya ihtiyacım vardı. Kendimi bu kadar çaresiz ve kaybolmuş hissederken karşıma aradığım yolumu aydınlatan bir ışık çıktı. Ve yaklaşık 5 aydır bu yoldan yürüyorum. Karşılığında ne mi oldu? Birçok olumsuzluklardan kurtuldum, öncelikle gastrit ve reflüye ummadığım kadar kısa bir sürede veda ettim ve de en önemlisi tam tamına 7 kiloya da veda ettim. Moralim ve bonus olarak da enerjim yerine geldi. 
Beslenmemden ise belki klişe gelecek ama beyaz şekeri, buğday ununu ve buğday ile ilgili herşeyi çıkardım. Zaten pek ekmek meraklısı değildim ama yemem gerektiği zaman da çok alternatif var, mesela karabuğday ekmeği. Hayatıma artık doğru seçimler yaparak devam ediyorum. Doğru seçimler yapmak için hiç bir zaman geç değildir.   Doğru seçimleri yapmak için illa bi Pazartesini, ya da bir ay başını beklememek lazım, aklımıza ilk düştüğü anda yapmamız lazım, ertelememek lazım, hayat o kadar uzun olmayabilir ama sağlıklı seçimler yaparak bunu uzatmak ve kaliteli bir şekilde yaşamak bizim elimizde. Bunu ben değil uzmanlar söylüyor :)

Tüm bu yazdıklarımdan sonra gelelim kinoanın faydalarına ve kinoalı tariflere :) 

Ben mercimek köftesini çok severim ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bulguru hayatımdan tamamen uzaklaştırdım. Bunun yerine ise ne koyabilirim derken benzer tariflerden esinlenerek aşağıdaki tarifi oluşturdum. Siz de benim gibi yeni bir beslenme faslına geçmiş iseniz bu tarif tam sizlere göre, inanın lezzeti de tam yerinde. Üstelik bunu yediğimde de eski versiyonunu yedikten sonraki karın şişmesi de olmuyor, tabii abartmadan yenirse :))
Malzemeler

 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1/2 su bardağı kinoa (tercihen koyu rengi) 
 • 1 kase doğranmış taze soğan 
 • 1 büyük soğan, ince ince yemeklik doğranmış 
 • 1 kase maydanoz, ince ince kıyılmış 
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası 
 • 1 tatlı kaşığı acı biber salçası 
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı, soğanı kavurmak için 
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı, tüm malzemeleri karıştırırken konacak 
 • tuz (dikkat tadarak koyun salçalar da tuzlu çünkü) 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 2 çay kaşığı kimyon (arzunuza göre daha az veya çok konabilir) 
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu 
 Yapılışı

 Mercimekleri yıka ve süz. Tencereye al üzerine 1 su bardağı ve 3 çorba kaşığı soğuk su koy. Su kaynayınca altını kıs. Piştikten sonra altını kapa. Kinoayı da başka bi tencereye koy, üzerine 1 su bardağı soğuk su koy. Su kaynayınca altını kıs, kinoalar şişene kadar suyunu çekene kadar pişir. Bu ikisi piştikten sonra aynı tencerede birleştirip bi 10 dk demlenmeye bırak. Sonra tüm malzemeleri içine katıp karıştır ve köfte biçiminde yoğurup şekil ver. 
Afiyet olsun 😋

Hiç yorum yok: