2 Mayıs 2015 Cumartesi

Cevizli Brownie

20150502-233037-52

Malzemeler
  • 1/2 cup un ya da 65 gr ya da 1/2 su bardağı
  • 1/2 tsp tuz ya da 1/2 cay kaşığı 
  • 1 1/4 cups bitter çikolata ya da 198 gr ya da 1 kase dolusu
  • 14 tbsp tuzsuz tereyağı, ya da 198 gr 1 kaseden 1 parmak az
  • 4 iri yumurta
  • 1 cup toz şeker ya da 198 gr ya da 1 su bardağı
  • 2 cups iri doğranmış çiğ olmayan ceviz ya da 227 gr ya da 2 su bardağı

Yapılışı
Fırını önceden 175 derecede ısıtın. 
Yaklaşık 25 cm x 25 cm lik bir brovni kalıbını yağlayın. Brownie kalıbının köşeleri keskindir ve de kenarları 3-4 cm yüksekliğindedir.
Çikolatalar ile tereyağını *benmari usulü eritin. Eridikten sonra ılınması için kenarda bekletin.
Yumurtalar ile şekeri mikserinizin yüksek devirinde 6-8 dakika açık sarı bir renk alıp kabarana kadar çırpın.
Un ile tuzu karıştırıp bir kaba eleyin ve kenarda bekletin.
Çırpılmış yumurtaların üzerine ılınan çikolatayı yavaş yavaş dökerek mikserinizin düşük ayarında çırparak karıştırın.
Peşine bir spatul yardımı ile unu ve hemen ardından cevizleri ekleyerek karıştırın.
Hamurunuzu pişirme tepsinize döküp içine eşit bir şekilde yayılmasını sağlayın. Tepsinizi fırına sürüp yaklaşık 20-25 dakika, kontrol ettiğinizde brovnizin içine batırdığınız kürdan biraz kuru çıkana kadar pişirin. 

 *Benmari usulu ocak üzerine orta ateşte içi su dolu bir tencerenin üzerine içinde eritilecek malzemelerin bulunduğu ısıya dayanıklı bir kabın oturtularak ve üstteki kap suya temas etmeyecek şekilde ve kaynatmadan sadece ısıtılarak eritme metodudur.


Afiyet olsun !


1 yorum:

Adsız dedi ki...

Yemek Kulübüm'ü kurduk! Siz olmadan olmaz :)

Özlem hanım merhaba,

Kısa bir süre önce Yemek Blogunuzu ziyaret etme fırsatı bulduk ve blogunuzda yer alan yemek tariflerinizi, tariflerinizde kullanmış olduğunuz görselleri çok beğendik. Blogunuz için oldukça emek ve zaman sarfettiğinizi blogunuzun her sayfasında hissettik. Bu harika blog için sizi kutlarız. Ellerinize, emeğinize sağlık!

Yemek blogger’lığı oldukça emek ve zaman gerektiren bir uğraş. Onca zaman ve emek harcadıktan sonra yapılan yemeklerin beğenilmesi, takdir edilmesi ve blogun takip edilmesi tüm blogger’ların en büyük arzusu. Bu durumdan yola çıkarak yemek blogger’larına blogunda yayınladıkları yazı ve tarifleri daha çok kişiye ulaştırabilmesi, bloglarına ve sosyal ağlarındaki hesaplarına ziyaretçi ve takipçi kazandırabilmesi için özel bir internet sitesi oluşturma fikrinde yoğunlaştık ve Yemek Kulübüm’ü tasarladık.

Yemek Kulübüm’de ücretsiz olarak üye hesabı oluşturan kullanıcılarımız, yemek tariflerini ve görsellerini kolayca paylaşabilmekte, profillerinde kendilerine ait blog ve sosyal ağ hesaplarının linklerini paylaşabilmekte ve böylece yemek tariflerini beğenen site kullanıcılarını kendi bloglarına ve sosyal ağ hesaplarına çekebilmektedir.

Yemek Kulübüm’ün en çok seveceğiniz özelliklerinden birisi de blogunuzda olduğu gibi üye hesabınızdan günlük yazabiliyor olmanız ve günlüğünüzü sosyal ağlarda kolayca paylaşabilmeniz. Kendi blogunuzda yazmış olduğunuz yazıların bir kısmını bu bölümde paylaşıp blogunuza takipçi ve ziyaretçi çekmek sizin için çok daha kolay olacak.

Tüm bu kolay ve faydalı kullanım özelliklerinin yanı sıra Yemek Kulübüm üye hesabınızdan paylaşmış olduğunuz kendinize ait yemek tarifi ve püf noktalarından puanlar toplayarak her ay çeşitli hediyeler kazanma şansı da elde edebilirsiniz.

Ayrıca; Gıda Danışmanım’a soru sor, sağlıklı beslenme, gıda güvenliği, mutfakta püf noktaları, mutfak ve gıda sözlüğü, gıdaların ve yemeklerin kalori değerleri, gıdaların saklama sıcaklıkları ve koşulları, gıdaların sağlığımıza faydaları ve zararları gibi pek çok konu gıda mühendisi ve beslenme uzmanlarımızın kaleminden Yemek Kulübüm’de.

Blogunuza ve sosyal ağlardaki hesaplarınıza daha fazla ziyaretçi ve takipçi çekmek için sizi de blogger dostu Yemek Kulübüm’e bekleriz.

Yemek Kulübüm üye hesapları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için http://yemekkulubum.com/yemekkulubum linkiden hesabımızı inceleyebilirsiniz.

Yemek Kulübüm’de düzenlenen Ödüllü Yemek Puan Oyunu hakkında detaylı bilgi almak için http://yemekkulubum.com/icerik_sayfa/ekle-yemek-tarifi-kazan-yemek-takimi linkimizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Yemek Kulübüm
www.yemekkulubum.com